SOSYAL ALANDA KUBBE YAPILAR

Çelik kubbe yapılarda, sosyal alanlarda kubbe yapıların kullanımı, kubbe mimarisi ve fonksiyonel yapısı itibarı ile doğaya çok iyi uyum sağlayan özellikleri ile birçok ülkede kullanılmaktadır.. Mekandaki insanlara huzur ve sinerji verir.

asvildome

Fuar ve değişik etkinlikler için kubbe yapılar, dizi film setleri için kubbe yapılar, kısa sürelerde kurulabilmesi, ve istenilen mekanların oluşturulabilmesi açısından tasarlanabilir.

asvildome

Dinlenme mekanları için kubbe yapılar, daimi kamp ve eğitim amaçlı kubbe yapılar, kısa sürede tasarlanıp, pratikte uygulaması ve hizmete alınması mümkündür.

asvildome

Kubbe yapılar geniş mekanların, dikme veya kolonsuz geçilerek oluşturulması avantajının kullanılması ve güçlü yapılar oluşturulması nedeniyle, spor salonu, konferans,  toplantı, davet etkinliklerinde kullanılmak üzere, jeodezik kubbe yapılar tasarlanıp  yapılabilmektedir.

Kubbe yapıları ; Spor etkinliklerinde, , müze ve sergi faaliyetlerinde, eğlence mekanları ile konser etkinliklerinde, sağlık amaçlı mekan ihtiyaçları için birçok ülkede kullanılmaktadır.

Aydınlatma projeksiyonları ile sunum ve multimedya gösterimleri kullanılarak etkinlik ve ürün  tanıtımlarında;
Bir mekanın atmosferini ve ruh halini derhal değiştirmek için kubbe içinde, üzerinde veya çevresinde ışıklandırma kullanılarak, kubbenin şeffaf veya değişik örtüler de kaplanması ile, aydınlatmanın içte ve dışta görülebilmesini sağlar. Yani, kubbe içinde  projeksiyon ve  efekt tasarımları ile konuların ışık, ses ve görsellikler ile ifade edilmesini, ayrıca etkileşimli bir medya görüntüleme faaliyetini sağlayabilirsiniz.

Orta ölçekli kubbeler derslik ve tıp merkezleri için idealdir. Küçük kubbeler, afetzedelerin acil ihtiyaçlarına, ve de kısa süreli veya kalıcı küçük mekan ihtiyaçları için uygundur.

Kubbe dış kaplamalarında; vinil kaplı polyester örgü kumaşlar, branda ve ışık geçirgenli sera örtüleri kullanılabilir. Gerekirse  iç mekanlarda renkli, saydam, kalite özellikli kumaş kaplamalarla dijital ışık ve gösterilere uyumlu malzemeler tercih edilebilir.

Kubbe yapıların birçok boyutları uygulamaya bağlı olarak planlanır..